
Merrell paljasjalkakengät: oikea malli arkeen, treeniin ja maastoon
Lyhyesti
Merrell paljasjalkakengät valitaan käytön mukaan: tässä neljän tuotteen joukossa Vapor Glove 7 sopii myyjän mukaan kävelylenkkeihin ja salitreeniin, Trail Glove 8 maastopainotteiseen käyttöön ja Wrapt Sneaker rennoksi arkikengäksi, ja koko tarkistetaan mallikohtaisesta ohjeesta.
Näin vertailimme
Mukana on 4 eri vaihtoehtoa ja 4 tarjousta 1 kauppiaalta. Vertaamme julkaistuja tuotetietoja, emme omia käyttökokemuksia. Mukana ei ole koko markkinaa. Lähteet ja koko vertailutapa.
Hintatiedot tarkistettu 2026-10-14. Tuotekohtainen havaintoaika näkyy tarjouksen yhteydessä.
Mikä sopii sinulle?
-
Women's Vapor Glove 7 – Kun haluat nolladroppisen arjen ja treenikengän
Pohjan kokonaispaksuus: 8 mm
89,90 €
Sis. ALV · tarkistettu 2026-10-14 · toimituskulut kaupasta
Ei yleistä voittajaa – sopivin vaihtoehto riippuu käyttötarkoituksestasi.
Vertaa tärkeimmät erot
| Vaihtoehto | Hinta | Kauppaan |
|---|---|---|
Men's Trail Glove 8Näytä erot
| Scandinavian Outdoor FI
99,90 € Sis. ALV · tarkistettu 2026-10-14 · toimituskulut kaupasta | Katso hinta |
Men's Wrapt SneakerNäytä erot
| Scandinavian Outdoor FI
69,90 € Sis. ALV · tarkistettu 2026-10-14 · toimituskulut kaupasta | Katso hinta |
Women's Vapor Glove 7Näytä erot
| Scandinavian Outdoor FI
89,90 € Sis. ALV · tarkistettu 2026-10-14 · toimituskulut kaupasta | Katso hinta |
Women's Trail Glove 8Näytä erot
| Scandinavian Outdoor FI
99,90 € Sis. ALV · tarkistettu 2026-10-14 · toimituskulut kaupasta | Katso hinta |
Hinnat perustuvat mainostajien ilmoittamiin tietoihin, ei kassatason varmennukseen. Tarkista ajantasainen hinta kaupasta.
Mukana olevat Merrell-mallit
Vaihtoehdot artikkelin järjestyksessä. Hintatiedon puuttuminen ei tarkoita ilmaista tuotetta.

Men's Trail Glove 8
Myyjän maastomalliksi kuvaama kenkä. Aineisto ei vahvista, onko luokka täysi paljasjalkakenkä vai henkinen maastojuoksukenkä.
Arvio perustuu tuotetietoihin, ei omaan käyttökokeeseen.
Plussat
- Kumipuskuri varpaiden kohdalla suojaa kiviä vastaan poluilla myyjän mukaan.
Tarkista ennen ostoa
- Mitoitus on nafti; tarkista koko-ohje, moni tarvitsee isomman koon.
-
Scandinavian Outdoor FI
99,90 €
Sis. ALV · tarkistettu 2026-10-14 · toimituskulut kaupasta
Katso hinta: Scandinavian Outdoor FI Mainoslinkki
- Käyttötarkoitus: Merrellin paljasjalkatossujen maastomalli!
- Rakenteen kuvaus: minimalistisiksi maastojuoksukengiksi joissa on mukana myös barefoot-henkeä
Kaikki tekniset tiedot
- Pohjan kokonaispaksuus
- 14 mm
- Jalkaholvin tuki
- Jalkaholvilla on jonkin verran tukea.
- Kantapään ja päkiän korkeus
- Kantapää ja päkiä ovat yhtä korkealla
-
Lähteen ilmoittama paino
Tuotteen paino ilman pakkausmateriaalia. Kuljetuspaino ei ole sama asia kuin nettopaino.
- 205 g
- Pintamateriaalin kuvaus
- kevyet ja hengittävät mikrokuitu- ja verkkomateriaalit
- Ulkopohja
- Vibramin valmistama TC5+-ulkopohja
- Myyjän mitoitusohje
- Mitoitus on hieman nafti. Moni valitsee näistä pykälää isomman koon kuin yleensä käyttää.
- Varvassuoja
- kuminen suojapuskuri
- Myyjän totutteluohje
- Barefoot-liikunta kannattaa aloittaa pieninä annoksina
- Kierrätetyt materiaalit
- Pintakangas, vuorikangas, pohjalliset ja nauhat ovat 100% kierrätettyä materiaalia

Men's Wrapt Sneaker
Rento arkikenkä nahka-kangaspinnalla. Aineisto ei vahvista vedenpitävyyttä tai talvisoveltuvuutta.
Arvio perustuu tuotetietoihin, ei omaan käyttökokeeseen.
Plussat
- Pohja joustaa eikä ole jäykkä, joten arkituntuma on pehmeämpi kuin minimalistisimmissa.
-
Scandinavian Outdoor FI
69,90 €
Sis. ALV · tarkistettu 2026-10-14 · toimituskulut kaupasta
Katso hinta: Scandinavian Outdoor FI Mainoslinkki
- Myyjän käyttösuositus: Hyvä valinta rennoiksi arkikengiksi loppukeväästä syksyyn!
- Rakenteen kuvaus: Wrapt-sarjan vapaa-ajankengät, bonuksena paljasjalkakenkämäinen tuntuma.
Kaikki tekniset tiedot
- Myyjän kuvaus pohjan joustavuudesta
- pohja on kaikkea muuta kuin jäykkä
- Pintamateriaali
- nahkaa, sekä kangasta
- Ulkopohja
- Merrell Quantum Grip -ulkopohja
-
Lähteen ilmoittama paino
Tuotteen paino ilman pakkausmateriaalia. Kuljetuspaino ei ole sama asia kuin nettopaino.
- 350 g
- Lesti
- Normaali lesti
- Iskunvaimennus
- Kevyt EVA-iskunvaimennus
- Valmistusmaa
- Kambodža

Women's Vapor Glove 7
Kun haluat nolladroppisen arjen ja treenikengän
Nolladroppinen treeni- ja kävelykenkä 8 mm pohjalla, kokeneille myös juoksuun myyjän mukaan.
Arvio perustuu tuotetietoihin, ei omaan käyttökokeeseen.
Plussat
- Ohut pohja antaa suoran maatuntuman saliin ja kävelylenkille.
Huomioi: Pohja on 8 mm ja rakenne varsin löysä: mukana vain pikkiriikkisen iskunvaimennusta, joten maasto vaatii totuttelua.
Valitse toinen, jos haluat maastokäyttöön paksumman 14 mm pohjan tai tarvitset selvästi vaimennettua kenkää.
Tarkista ennen ostoa
- Pientä kokoa; valitse myyjän ohjeen mukaan ainakin kokoa isompi.
-
Scandinavian Outdoor FI
89,90 €
Sis. ALV · tarkistettu 2026-10-14 · toimituskulut kaupasta
Katso hinta: Scandinavian Outdoor FI Mainoslinkki
- Myyjän käyttösuositus ja juoksukäytön rajaus: kävelylenkit ja salitreenit, kokeneemmilla ja vahvajalkaisilla myös arkikäyttö ja jopa juoksulenkit
- Pohjan kokonaispaksuus: 8 mm
Kaikki tekniset tiedot
- Myyjän kuvaus rakenteesta ja vaimennuksesta
- Vapor Glovet ovat rakenteeltaan varsin löysät mutta ne suojaavat jalkapohjasi ihon ja antavat pikkiriikkisen iskunvaimennusta
- Droppi
- 0 mm
- Pohjakuvion nappuloiden korkeus
- 2,5 mm
-
Lähteen ilmoittama paino
Tuotteen paino ilman pakkausmateriaalia. Kuljetuspaino ei ole sama asia kuin nettopaino.
- 300 g
- Myyjän mitoitusohje
- Kengät ovat pientä kokoa: valitse ainakin yhtä kokoa normaalia isompi
- Ulkopohja
- Vibram TC5+-ulkopohja
- Pintamateriaalin kuvaus
- hengittävää verkkokangasta

Women's Trail Glove 8
Naisten maastopainotteinen malli 14 mm pohjalla. Täysi paljasjalkaluokka jää aineistossa avoimeksi.
Arvio perustuu tuotetietoihin, ei omaan käyttökokeeseen.
Plussat
- Varvassuoja ja päkiälevy jakavat painetta epätasaisella alustalla.
Tarkista ennen ostoa
- Holvitukea on jonkin verran, joten täysin tueton tuntuma puuttuu.
-
Scandinavian Outdoor FI
99,90 €
Sis. ALV · tarkistettu 2026-10-14 · toimituskulut kaupasta
Katso hinta: Scandinavian Outdoor FI Mainoslinkki
- Käyttötarkoitus: Merrellin paljasjalkatossujen maastomalli!
- Pohjan kokonaispaksuus: 14 mm
Kaikki tekniset tiedot
- Rakenteen kuvaus
- minimalistisiksi maastojuoksukengiksi joissa on mukana myös barefoot-henkeä
-
Lähteen ilmoittama paino
Tuotteen paino ilman pakkausmateriaalia. Kuljetuspaino ei ole sama asia kuin nettopaino.
- 195 g
- Ulkopohja
- Vibramin valmistama TC5+-ulkopohja
- Pintamateriaalin kuvaus
- kevyet ja hengittävät mikrokuitu- ja verkkomateriaalit
- Myyjän mitoitusohje
- Mitoitus on hieman nafti. Moni valitsee näistä pykälää isomman koon kuin yleensä käyttää.
- Varvassuoja
- kuminen suojapuskuri
- Myyjän totutteluohje
- Barefoot-liikunta kannattaa aloittaa pieninä annoksina
- Jalkaholvin tuki
- Jalkaholvilla on jonkin verran tukea.
Alla ovat tässä vertailussa mukana olevat neljä tuotetta. Hinnat, saatavuus ja ostopainikkeet näyttää kaupan näkymä.
Merrell paljasjalkakengät arkeen, treeniin ja maastoon
Nolladroppi tarkoittaa, että kanta ja päkiä ovat samalla korkeudella. Myyjän mukaan se muuttaa pohkeiden työskentelyä tavalliseen kiilamaiseen juoksukenkään verrattuna, joten alku kannattaa pitää lyhyenä.
Vapor Glove 7 on joukon ohuin ja joustavin vaihtoehto. Myyjä rajaa juoksun kokeneille ja vahvajalkaisille, joten aloittelijalle kävely ja sali ovat luontevampi aloitus.
Trail Glove 8 kuvataan minimalistiseksi maastojuoksukengiksi, jossa on barefoot-henkeä. Myyjän mukaan siinä on päkiälevy, varvassuoja ja jonkin verran holvitukea, mikä erottaa sen täysin tuettomasta ajatuksesta.
Wrapt Sneaker on vapaa-ajan kenkä, jossa on vain paljasjalkakenkämäinen tuntuma. Se ei ole yhtä minimalistinen kuin Vapor Glove, ja myyjä suosittaa sitä rennoiksi arkikengiksi loppukeväästä syksyyn.
- Valitse Vapor Glove 7, kun haluat ohuen 8 mm pohjan salille ja kävelylenkille.
- Valitse Trail Glove 8, kun liikut poluilla ja haluat varvassuojan ja 14 mm pohjan.
- Valitse Wrapt Sneaker, kun haet arkikäyttöön nahka-kangaspintaa ja maltillisempaa tuntumaa.
Koko ja istuvuus miehille ja naisille
Mallistossa on erikseen miesten ja naisten malleja, mutta aineisto ei osoita lestien tarkkaa eroa. Siksi koko valitaan mallikohtaisen ohjeen, ei sukupuolioletuksen perusteella.
Trail Glove 8 on myyjän mukaan mitoitukseltaan hieman nafti, ja moni valitsee pykälää isomman koon. Vapor Glove 7 on myyjän mukaan pientä kokoa, joten ohje on valita ainakin yhtä kokoa normaalia isompi.
Wrapt Sneakerille ilmoitetaan normaali lesti. Tarkkoja sisämittoja sentteinä ei ole näille neljälle tuotteelle, joten sovita tai tarkista kaupan kokotaulukko ennen ostoa.
Talvi, märkä sää ja vaellus: tärkeä rajaus
Näiden neljän tuotteen vedenpitävyydestä, Gore-Tex-rakenteesta, lämmöneristyksestä tai jääpidosta ei ole mallikohtaista näyttöä. Puuttuva näyttö tarkoittaa tuntematonta, ei todistettua vedenpitävyyden puutetta.
Wrapt Sneakerin ohje rajaa käytön loppukeväästä syksyyn. Sitä ei voi siksi pitää talvikenkänä, eikä valmistajan taustasivulla mainittu erillinen Wrapt Mid Waterproof osoita tämän Sneaker-version ominaisuuksia.
Maastomalli ei yksin tarkoita pitkän vaelluksen soveltuvuutta. Jos tarvitset vedenpitävän tai talvikäyttöön tarkoitetun version, varmista juuri kyseisen version kalvo, varsi ja pohja ennen ostoa.
Usein kysyttyä
Mikä ero on Vapor Glovella ja Trail Glovella?
Vapor Glove 7 on ohuempi ja joustavampi treeni- ja kävelykenkä, Trail Glove 8 on paksupohjaisempi maastopainotteinen malli, jossa on myyjän mukaan varvassuoja ja päkiälevy.
Pitääkö Merrell-paljasjalkakengistä ottaa isompi koko?
Myyjän ohjeen mukaan kyllä usein: Trail Glove 8 on hieman nafti ja Vapor Glove 7 pientä kokoa, joten tarkista mallikohtainen ohje.
Onko Merrell-paljasjalkakengissä vaimennusta?
Ei voi yleistää: Wrapt Sneakerissa on kevyt EVA-iskunvaimennus ja Vapor Glovessa myyjän mukaan vain hyvin vähäinen vaimennus.
Sopiiko Vapor Glove juoksuun?
Myyjän rajauksen mukaan juoksulenkit sopivat kokeneemmille ja vahvajalkaisille; muille kävelylenkit ja salitreenit ovat turvallisempi aloitus.
Sopivatko nämä Suomen talveen?
Näille neljälle tuotteelle ei ole näyttöä vedenpitävyydestä, eristyksestä tai jääpidosta, joten talvitarpeessa varmista erillisen Waterproof-version tiedot.
Lasketut tunnusluvut
| Vaihtoehto | Kilohinta |
|---|---|
| Men's Trail Glove 8 | 487,32 €/kg |
| Men's Wrapt Sneaker | 199,71 €/kg |
| Women's Vapor Glove 7 | 299,67 €/kg |
| Women's Trail Glove 8 | 512,31 €/kg |
Men's Trail Glove 8 · Kilohinta: 487,32 €/kg. hinta / pakkauksen nettopaino kilogrammoina · lähtöarvot: Lähteen ilmoittama paino: 205 g · oletukset: Havaittu myyntihinta; toimituskulut eivät sisälly yksikköhintaan. · havainto 2026-10-14
Men's Wrapt Sneaker · Kilohinta: 199,71 €/kg. hinta / pakkauksen nettopaino kilogrammoina · lähtöarvot: Lähteen ilmoittama paino: 350 g · oletukset: Havaittu myyntihinta; toimituskulut eivät sisälly yksikköhintaan. · havainto 2026-10-14
Women's Vapor Glove 7 · Kilohinta: 299,67 €/kg. hinta / pakkauksen nettopaino kilogrammoina · lähtöarvot: Lähteen ilmoittama paino: 300 g · oletukset: Havaittu myyntihinta; toimituskulut eivät sisälly yksikköhintaan. · havainto 2026-10-14
Women's Trail Glove 8 · Kilohinta: 512,31 €/kg. hinta / pakkauksen nettopaino kilogrammoina · lähtöarvot: Lähteen ilmoittama paino: 195 g · oletukset: Havaittu myyntihinta; toimituskulut eivät sisälly yksikköhintaan. · havainto 2026-10-14
| Vaihtoehto | Hinta 100 grammaa kohti |
|---|---|
| Men's Trail Glove 8 | 48,73 €/100 g |
| Men's Wrapt Sneaker | 19,97 €/100 g |
| Women's Vapor Glove 7 | 29,97 €/100 g |
| Women's Trail Glove 8 | 51,23 €/100 g |
Men's Trail Glove 8 · Hinta 100 grammaa kohti: 48,73 €/100 g. hinta / nettopaino grammoina × 100 · lähtöarvot: Lähteen ilmoittama paino: 205 g · oletukset: Havaittu myyntihinta; toimituskulut eivät sisälly yksikköhintaan. · havainto 2026-10-14
Men's Wrapt Sneaker · Hinta 100 grammaa kohti: 19,97 €/100 g. hinta / nettopaino grammoina × 100 · lähtöarvot: Lähteen ilmoittama paino: 350 g · oletukset: Havaittu myyntihinta; toimituskulut eivät sisälly yksikköhintaan. · havainto 2026-10-14
Women's Vapor Glove 7 · Hinta 100 grammaa kohti: 29,97 €/100 g. hinta / nettopaino grammoina × 100 · lähtöarvot: Lähteen ilmoittama paino: 300 g · oletukset: Havaittu myyntihinta; toimituskulut eivät sisälly yksikköhintaan. · havainto 2026-10-14
Women's Trail Glove 8 · Hinta 100 grammaa kohti: 51,23 €/100 g. hinta / nettopaino grammoina × 100 · lähtöarvot: Lähteen ilmoittama paino: 195 g · oletukset: Havaittu myyntihinta; toimituskulut eivät sisälly yksikköhintaan. · havainto 2026-10-14
Sanasto
Nettopaino
Tuotteen paino ilman pakkausmateriaalia.
Kuljetuspaino ei ole sama asia kuin nettopaino.
Ennen ostopäätöstä
Valitse ensin käyttö — sali ja kävely, maasto vai arki — ja tarkista sitten juuri kyseisen mallin koko-ohje ennen tilaamista.
Lähteet ja vertailutapa
Tuotetiedot ja hintahavainnot on koottu 1 kauppiaalta. Emme ole testanneet tuotteita itse. Valikoima rajautuu yllä esitettyihin tarjouksiin eikä kata koko markkinaa. Lopullinen hinta ja saatavuus varmistuvat kaupasta.
- Merrell Men's Trail Glove 8 miesten paljasjalkakengät — tuotetiedotLähde tarkistettu 2026-10-14
- Merrell Men's Wrapt Sneaker miesten paljasjalkakengät — tuotetiedotLähde tarkistettu 2026-10-14
- Merrell Women's Vapor Glove 7 naisten paljasjalkakengät — tuotetiedotLähde tarkistettu 2026-10-14
- Merrell Women's Trail Glove 8 naisten paljasjalkakengät — tuotetiedotLähde tarkistettu 2026-10-14
- www.merrell.comLähde tarkistettu 2026-10-14
Versiohistoria
Ensimmäinen versio laadittu 2026-10-14. Tuotetietojen ja hintojen lähdeajat on ilmoitettu erikseen.